Krtek – zabiják dětských ideálů

krtek

Nedávno jsem se zúčastnila jedné velmi vášnivé diskuze na téma domácích porodů. Debata se postupně stočila od dohadů ohledně (ne)bezpečí domácích porodů až k vhodnému sdělení dětem, jak vlastně přichází na svět. Maminky si vyměňovaly názory jako například v jakém věku a jakým způsobem dětem tuto skutečnost osvětlit.

A na přetřes přišel i Krteček a díl, ve kterém asistuje u porodu zaječice. V diskuzi zazněl názor, že toto je ukázka porodu řízeného Krtkem – tedy ne přirozeného porodu, a tím pádem je to nevhodný příklad pro malé holčičky a neměl by jim být zaznamenáván do podvědomí. Je prý lepší pustit dítěti v předškolním věku reálný porod v přírodě.

Nejdřív jsem to považovala za pokus o vtip. Ale jak se diskuze ubírala dál tímto směrem a také vzhledem k přizvukujícím komentářům a počtu lajků u příspěvku, mi konečně došlo, že to přítomné lesany myslí vážně. Nevěděla jsem, jestli se smát nebo být v šoku, tak jsem dělala obojí. Nakonec jsem se rozhodla to „rozseknout“ tím, že znovu zhlédnu pár dílů Krtka a zamyslím se nad jeho škodlivým působením na novou generaci.

Varování: V následujícím odstavci bude prozrazena zápletka některých dílů Krtka. Text je psán jako úsměvné pozastavení a je třeba ho tak i brát. Za jakékoliv osobnostní újmy je zodpovědný čtenář.

  • Porod řízený Krtkem už jsem zmínila. Ale pro shrnutí: Nevhodný příklad pro malé holčičky jakožto budoucí matky, které si tímto zapisují do podvědomí, že řízený porod je správné řešení.
  • Propaganda umělého mléka.

Vzpomeňte si na díl Krtek a orel, kdy Krtek zachrání při povodni orla a krmí ho mlékem z lahve. Měl by se spíš zaměřit na hledání správné laktační poradkyně. 

  • Prozrazení podstaty Vánoc

Nevím jak je možně, že jsem si toho všimla až v souvislosti s porodem, ale je to tak. Krtek ničí dětem představu o Vánocích v tradičním pojetí – tedy že Ježíšek nosí stromeček a dárky. Jistě si vybavíte, že v jednom díle si kupuje v obchodě stromeček a ve své podzemní chodbičce balí dárek. 

  • Vejce je vražda

V továrně na piškoty zachrání doslova na poslední chvíli před jistou smrtí kuře, které se vylíhlo z vejce. Hotový horor!

  • Krádež je v cajku

Když Krtek se svými vypečenými kamarádíčky ukradne meloun a ještě se dopustí ublížení na zdraví prodavače, kterému meloun ukradli, náramně se tím baví.

  • Malý pyroman

Výčet Krtkových leváren ale ještě není u konce! Nejlepší hračka jsou zápalky a škrtat s nimi v lese je fakt švanda! 

  • Krtek rebelem

Přehodit pár kolíků na trase buldozeru není nic špatného. Vždyť přeci účel světí prostředky, ne? 

  • Krtek vizionář

Nakonec Krtek přináší dětem i poměrně pochmurnou prognózu budoucnosti. Co bude, až nám dojdou zásoby ropy nebo nám někdo přivře kohoutek? To se dozvíte v díle Krtek ve snu.

Tedy milé spolumatky, nevím jak vy, ale já jsem zhrozená, co to svým dětem pouštím do podvědomí!

Nicméně jsem se svými názory  a návyky natolik zvyklá žít a uplatňovat je ve výchově, že nejsem schopná ani ochotná teď něco měnit. Vlastně něco možná přeci jen ano. Chtěla bych své děti naučit, že ne vše, co se děje kolem nich, je správné. Budu teď o to víc neodbytná ve vysvětlování, že ne vše, co říkají dospělí, je pravda. A také je budu od určitého věku nabádat, aby nevěřili slepě všemu, co jim říkám já, jejich táta, strejdové a tety, babičky nebo dědečkové ani paní učitelka ve škole. Budu je vybízet k tomu, aby si všechny informace ověřovali u dalších zdrojů a aby o všem přemýšleli.

Myslím, že to nebude tak těžké. Dcera už si tuto cestu našla sama a když dostane vysvětlení, které se jí nezamlouvá, neváhá se obrátit s otázkou na někoho jiného. Myslím, že se v budoucnu nemusím obávat z její strany jakéhokoliv obviňování ve stylu “Proč jsi mi jen pouštěla porod řízený Krtkem? Teď nemůžu s klidem rodit v lese!”. Pokud se rozhodne porodit dítě na pláži, bude jí úplně ukradené, že v dětství viděla ukázku řízeného porodu.

Krtkům zdar a pocta panu Zdeňku Milerovi!

 

 

Facebook Comments

Autor: Eliška Kovalská

Jsem zpěvačka, kytaristka a spisovatelka. Ráda vedu lidi k tomu, aby si vytvořili a hýčkali svůj vztah k hudbě a udělali z ní svého životního parťáka. Chcete se o mně dozvědět více?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.