Pravidla pro přežití vánočních svátků

Vánoce – svátky klidu a míru. Zvláštní ale je, že o nich ve výsledku skoro nikdo nemluví jako o svátcích klidných a už vůbec ne mírných. Vlastně se většinou skloňují slova jako „šílenství“, „mánie“ nebo „manželovražda“.

I v té nejnormálnější a nejklidnější rodině obvykle k nějaké té kolizi dojde. A nejspíš mi dáte za pravdu, že lze mluvit o štěstí, pokud je jen jedna. Můžete totiž dospět k prožití jedné velké krize od začátku do konce Vánoc.

Dala jsem tedy dohromady pár poznatků nezbytných pro přežití Vánoc v kruhu rodinném.

Svařák – elixír života

Moje máma vždy říkala, že na Vánocích je nejlepší punč. Já bych si dovolila nesouhlasit. Nejlepší je svařák! Nebýt svařáku, asi bych letošní Vánoce netrávila na současné adrese, ale buď v borské věznici – pavilon B nebo o kus dál v dobřanském parku místní psychiatrické léčebny. Takhle mířím spíš k Apolináři do protialkoholické léčebny, ale ani tam by to nemuselo být tak zlé. Akorát bez svařáku.

Pro jasnou představu uvedu pár příkladů, kdy vám může svařák zachránit život.

zdroj: Facebook
  • Dítě se na sebe všemi možnými způsoby snaží shodit stromeček se vší parádou a je v této činnosti velmi vytrvalé. Dejte si svařák. Na skutečnosti, že se dítě chce zabít a k tomu zdemolovat půlku bytu, stejně nic nezměníte. Ale s trochou svařáku si ušetříte nervy na horší časy.
  • Partner má připomínky ohledně konzistence salátu, množství řízků nebo vašeho účesu? Dejte si svařák! Partnerovi tím pusu sice nezavřete, ale sobě ano.
  • Tchyně, maminka, babička nebo jiný člen rady starších a moudřejších vám uděluje životní moudro neslučující se s životem matky 21. století? Dejte si svařák. Ale nenabízejte starší osobě také, chytla by slinu a v poučování by pokračovala s ještě větší vervou.

Mytí oken v zimě škodí zdraví (a oknům)

Vážně nevím, z jaké tradice tohle předvánoční uklízecí šílenství vzešlo, ale je to naprostá kravina. Většina rodičů stejně musí povinně lepit do oken papírové vločky s láskou vyrobené jejich ratolestmi. Celé to patlání izolepy a skákání kolem oken se světýlky a dalšími více či méně vkusnými doplňky nakonec docílí akorát toho, že jsou okna po Vánocích zralá na další mytí.

No řekněte – má to smysl?

S celkovým úklidem bych se držela spíš zpátky a dala za pravdu příspěvku, který pravidelně před Vánoci koluje po sociálních sítích. Píše se v něm, že Ježíšek se narodil ve chlévě, tak byste se měli snažit, aby se u vás cítil jako doma.

Vykašlete se na cukroví a udělejte vaječňák

Manžel mi prokázal obrovskou laskavost hned na začátku našeho společného soužití. Zakázal mi péct vánoční cukroví. Nikdy jsem pro tuto činnost neměla moc pochopení a mezi námi dodnes ani netuším, co je vlastně to těsto na linecké a z čeho se dělá. Naučila jsem se ale vyrábět vaječňák a to je k nezaplacení. Snadný recept a něco sladkého ke kávě je na světě.

K výrobě dostatečného množství vaječňáku budete potřebovat litrovou láhev. Víte jaká se k tomu výtečně hodí? Přeci láhev od svařáku! Dále viz první pravidlo.

 Lesní školka taky školka

Asi tak po dvou dnech, kdy se dosytosti nabažíte rodinné pohody kterážto vám leze už i ušima a nosem, začnete proklínat prázdniny. A babičky, které se o děti raději nehlásí. Jak se stupeň zoufalství postupně zhoršuje, zvažujete i varianty dříve rezolutně zavrhované: mateřské centrum, jesle a nám žijícím v lesích začne hlavou vrtat i lesní školka. Ač jsem si pod tím pojmem nedokázala dřív nic představit, teď mám před očima obraz naprosto jasný. Zavést děti do lesa a zdrhnout se jeví jako bezva řešení. Koneckonců pro své děti chci jen to nejlepší a čerstvý vzduch JE tím nejlepším, no ne? Neočkované děti ani srny mě netrápí.

Pravidlo o spodním prádle a hořící svíčce – velmi důležité!

Pokud vám Ježíšek nadělí rajcovní značkové spodní prádlo, nikdy ale opravdu NIKDY ho nepokládejte do blízkosti hořící svíčky. Byť je tento počin hnán dobrým úmyslem (totiž rychle to odklidit z dohledu, aby nedošlo k pohoršení mladé generace), může mít až fatální následky.  Nicméně historka o hořících kalhotkách na Štědrý den sklízí úspěch.

Společenské hry pro děti = trest pro rodiče

Vánoce

Asi jste si toho už všimli. Děti dostanou hromadu dárků v životní velikosti a z čeho mají největší radost? Myslíte, že vede všestranně edukativní hra, kterou jste vybírali několik dní, aby rozvíjela kreativitu, fantazii či matematické a jiné schopnosti vašeho zlatíčka? Omyl! Největší úspěch sklidí ta nejobyčejnější cetka s nápisem Made in China zakoupená na poslední chvíli v hračkářství.

Dítě časem vezme na milost i onu hru, v tu chvíli ale nastane pravé peklo. Ono hrát stále dokola Monopoly, Dostihy a sázky nebo Carcassonne několikrát za den, to člověka úplně sebere. Potom ani neví, jestli kupuje koně nebo cukrárnu, stejně to vždycky končí zoufalstvím a dětským řevem, že chtělo raději pouť, kterou jste koupili vy, a proto jste nejhorší rodič na světě.

Teď už mám potřebné know-how a nezbývá než doufat, že příští Vánoce strávím opravdu v klidu a míru. Jen si budu muset dát pozor, abych při nácviku zvládání krizových situací nakonec neskončila v té protialkoholické léčebně.

Snad budete mít to štěstí i vy.

Pokud máte zájem o větší proci zábav v hmatatelné podobě, mrkněte sem na tištěnou knihu.

Facebook Comments